Fandt ind i kulturen ved et tilfælde - nu er hun nomineret til kulturpris
Julia Choma bruger næsten alle vågne timer på kulturlivet, mens hun læser Æstetik og Kultur på AU og er engageret i flere projekter, der skal inddrage flere unge i musikbranchen. For netop det arbejde er hun nomineret til Artbeats Spirepris.

Omnibus møder Julia Choma i vante rammer på Kasernen, dagen inden Artbeats Spireprisen uddeles i teatret Aveny- T i København. Til dagligt læser hun nemlig på bacheloruddannelsen i Æstestik og Kultur på sjette semester.
Hun er både spændt og stolt af sig selv.
”Det er meget stort for mig bare at være nomineret,” siger hun.
Spireprisen gives til unge aktører, der arbejder med kulturformidling, og hvor der er stort potentiale i musikbranchen. Julia Choma er nomineret for sit arbejde og ledelse af Kulturambassadøren i Viborg, der hjælper unge med at stable deres egne events på benene.
På med huen og ind i kulturen
Interessen for kulturskabelse- og formidling går dog længere tilbage end studiestarten på AU i 2022. Men den er i høj grad opstået som følge af tilfældigheder.
Sideløbende med at Julia Choma i 2021 kunne iføre sig studenterhuen fra Midtbyens Gymnasium i Viborg, henvendte hun sig til Viborg Kommune for at høre mere om deres tilbud Karriereby Viborg, der står for at vejlede unge borgere om studie og job i Viborg Kommune.
Her røg hun in medias res ind i planlægningen af Vibstock Festival og Connectival som hendes første projekter. Fælles for de to festivaler er, at de begge er skabt af og til unge mennesker.
"Da festivalerne blev afholdt, blev jeg introduceret til nogle folk fra et lokalt spillested i Viborg,” siger hun.
Kort efter takkede Julia Choma ja til en praktikplads på spillestedet Paletten i Viborg.
”Jeg vidste ikke engang, at vi havde et spillested i Viborg,” fortæller Julia Choma, der ræsonnerede sig frem til, at hvis ikke hun vidste det, så gjaldt det sikkert også for andre af byens unge.
”Og jeg tænkte: skal vi ikke gøre noget ved det?”

Blik for unges kulturbehov
På Paletten fík Julia Choma smag for kulturformidling og projektledelse.
Kort inde i hendes praktikophold hos Paletten opdagede hun, at meget få mennesker deltog i spillestedets hyppige arrangement Jam Nights.
”Jeg synes, at det var så underligt, at der ikke kom så mange,” siger hun.
”Driftslederen sagde, at de havde forsøgt at få flere til i mange år,” siger hun.
Julia Choma tænkte, at løsningen var inddragelse af publikum – særligt det unge publikum, da hun netop ikke selv var klar over, at Paletten fandtes, da hun gik i gymnasiet. Hun satte fokus på synlighed og inddragelse, og efter få måneder begyndte der ifølge Julia Choma at komme flere gæster til Jam Nights.
”Pludseligt kom der 75 mennesker, næste gang 100 og næste gang 170,” siger hun.
Til arrangementerne overhørte Julia Choma de unge tale om, at der manglede en kulturinstitution, hvor de kan udfolde sig og dyrke deres musiske interesser.
Derfor kom Julia Choma på initiativet Kulturambassadøren, som er det, der ligger til grund for nomineringen til Spireprisen.
”I de provinsielle byer, er der meget fokus på børnefamilier og seniorer og ikke så meget de unge,” siger hun.
Kulturambassadøren er derfor et tilbud, hvor kommunens unge selv kan lære at stable deres egne kulturelle arrangementer på benene.
”Man kan komme til workshops i PR, marketing, booking i musikbranchen og lys- og lydteknik,” fortæller Julia Choma.
”Sideløbende planlægger og afholder de så deres arrangementer,” siger hun.
”Jeg var meget i tvivl, om jeg skulle læse medicin eller kemiingeniør. Min familie ville meget gerne have, at jeg læste noget naturvidenskabeligt, da ingen i min familie arbejder med noget kreativt," siger hun.
"Men da jeg stod til Vibstock Festival tænkte jeg, at det er det her, jeg skal gøre med mit liv,” siger hun.
”Den følelse, jeg får, når jeg skaber noget for andre, er det, der driver mig,” siger Julia Choma.

Fra praksis til teori
Julia Choma er som nævnt i gang med sjette semester af bacheloruddannelsen i Æstetik og Kultur, der sætter teori på alt den praktiske viden, hun har med sig fra sin praktik hos Paletten.
Hun arbejder stadig hos Paletten, men på deltid ved siden af studiet.
Samtidigt engagerer hun sig både i sin uddannelse, i studenterpolitik og i en række studenterdrevne projekter på AU. Hun er med til at drive Kasernebaren, frivillig i Studenterhus Aarhus, medlem af Uddannelsesnævnet og Artsrådet. Det må unægtelig resultere i en kalender, det kunne give andre sved på panden alene at kaste et blik på.
”Jeg bliver ikke stresset, fordi jeg elsker, hvad jeg laver,” siger hun.
Nødvendigt at være synlig
Prisuddelingen nærmer sig. Julia Choma glæder sig – også til at møde andre fagfæller fra branchen i håbet om at udvide sit netværk. Hun har jo oplevet, hvordan det kan skabe muligheder. Samtidig er hun bevidst om, at det er nødvendigt at stikke næsen frem for at blive set.
”Det er nødvendigt at være synlig som person for at opnå anerkendelse i branchen,” siger hun.
Og hvordan gik det så? Spireprisen blev uddelt fredag aften og gik til det aarhusianske gospelkor Praise.