Valg på AU 2018: Her er resultatet

Følg med!

Vi opdaterer løbende omnibus.au.dk med nyheder.

Gå ikke glip af nyt fra Omnibus: 

 

 

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Knap hver femte studerende og ph.d-studerende har stemt til årets valg på AU. Stemmerne er nu talt op, og repræsentanterne til bestyrelsen, de akademiske råd og studienævnene er fundet.

19.11.2018 | Miriam Brems

De sidste krydser ved årets valg på AU er talt op, og vinderne er fundet. Grafik: Astrid Reitzel.

Så er stemmerne talt op i forbindelse med universitetsvalget 2018.  Valgsekretariatet oplyser, at der i alt har der været 9 kampvalg, 69 fredsvalg og 19 bortfaldne valg.

Du får her her resultatet af valgene til bestyrelsen, de fire akademiske råd og de valg til studienævn, hvor der har været kampvalg.

Kandidater til de to studenterrepræsentationer i AU's bestyrelse og kandidater til studerendes repræsentation i studienævn og akademisk råd var på valg i år. Ph.d.-studerende valgte repræsentanter til ph.d.-udvalg. Samlet kom stemmeprocenten op på 18,49 procent.

Valg til bestyrelsen:

6.050 stemmer, heraf 443 blanke

Stemmeprocent: 17,6 %

Valgt er:

Valg til Akademisk Råd Arts:

1745 stemmer, heraf 235 blanke

Stemmeprocent: 18,05 %

Valgt er:

  • Malene Sillas Jensen, Artsrådslisten
  • Sissel Xenia Reese Hansen, Artsrådslisten
  • Jannik Wiggers, Artsrådslisten
  • Pernille Brinch Lind Thomsen, Artsrådslisten

Valg til Akademisk Råd Aarhus BSS

2860 stemmer, heraf 133 blanke.

Stemmeprocent: 23,11 %

Valgt er:

  • Nicolai Toftdal Thomsen, Oeconlisten
  • Mille Petersen, Statsrådet
  • Laura Elisabeth Edelenbos, Statsrådet
  • Filip Strunge Steffensen, KS BSS – Den borgerlige liste
  • Christian Pedersen, KS BSS – Den borgerlige liste

Valg til Akademisk Råd Science and Technology (fredsvalg)

Valgt er:

  • Line Johansen Ocheika
  • Else Ling Andersen
  • Rasmus Burlund Fink
  • Niklas Stoyan Hornbæk Knoth

Valg til Akademisk Råd Health (fredsvalg)

Valgt er:

  • Caroline Winther Boye
  • Christine Schmidt Andersen

Valg til studienævn med kampvalg

Valg til Studienævnet for Teologi

129 stemmer, heraf 5 blanke

Stemmeprocent: 43,29 %

Valgt er:

  • Niels Christian Hviid Gade, Teologisk Fællesliste
  • Nikolaj Vium, Teologisk Fællesliste
  • Mikael Brorson, Konservative Studenter

Valg til Studienævnet for Aarhus School of Science Fysik, Nanoscience, Geologi, BA:

172 stemmer, heraf 13 blanke

Stemmeprocent: 26,3 %

Valgt er:

Lærke Lyhne Nielsen, MFSR; Fysik, Nano og Geologi i studienævnet

Valg til Studienævnet for Erhvervsøkonomi

615 stemmer, heraf 45 blanke

Stemmeprocent: 15,25 %

Valgt er:

  • Cecilie Skjøde Knudsen, KS HA – Den borgerlige liste
  • Karoline Poulsen, KS HA – Den borgerlige liste
  • Helle Stilling yde – Academic Business Council
  • Louise Maria Thomsen, Academic Business Council

Note: KS HA – Den borgerlige liste fik stemmer nok til tre mandater, men havde kun to kandidater opstillet. Derfor tilfaldt det tredje mandat Academic Business Council.

Valg til Juridisk Studienævn

488 stemmer, heraf 33 blanke

Stemmeprocent: 19,45 %

Valgt er:

  • Bertram Ditlev Petersen, Foreningen for Borgerlige Jurister
  • Kasper Sørensen, Foreningen for Borgerlige Jurister
  • Line Egtoft Jensen, Alternative Jurister
  • Marie Dall, Alternative Jurister

Valg til Studienævnet for Statskundskab

595 stemmer, heraf 29 blanke

Stemmeprocent: 46,23 %

Valgt er:

  • Hanna-Louise Schou Nielsen, Statsrådet
  • Magnus Storm Rasmussen, Statsrådet
  • Anders Weis Hansen, Statsrådet

Valg til Studienævnet for Forretningsudvikling og Teknologi

18 stemmer, heraf 0 blanke

Stemmeprocent: 8,87 %

Valgt er:

  • Rasmus Støttrup, Diplomingeniør: Business Development

Resultatet af fredsvalg samt bortfaldne valg:

Fredsvalg

Bortfaldne valg

Artikel, Omnibus, Omnibus, Omnibus, Omnibus

Læs også